Ďalšia návšteva Cat Café Clubu v Poprade: Lákadlo pre “malých” i “veľkých”!

Vo februári tohto roku nás privítal Peter Lipták na jednom skutočne nevšednom, no o to viac pokojnom a útulnom miestečku pod Tatrami. V tom čase sme sa nachádzali na mieste, ktoré na Slovensku nenájdete “len tak za rohom”. Vo svete je ich síce mnoho, u nás len niekoľko. 

Cat Café Club v Poprade zriadilo Občianske združenie Ostrov pokoja a v čase našej návštevy sa nachádzalo len zopár dní pred jeho prvým, oficiálnym otvorením. Keďže táto “mačacia kávičkáreň” je naozaj na Slovensku len veľmi ojedinelým miestom, kde popri vychutnávaní šálky kávy, či rozhovormi s priateľmi môžete relaxovať pri mačacom pradení alebo hladkaní ich teplého kožúška, zaujímalo nás, ako sa všetkým v klube počas prvých mesiacov darilo.

zdroj: Cat Café Club Poprad

Podľa slov majiteľa Petra Liptáka priniesol projekt plno nadšenia, pozitívnej energie, množstvo nových známostí a ešte viac úsmevov, predovšetkým tých detských. Prvý deň otvorenia urobila svoje aj zvedavosť ľudí a tak trochu to pripomínalo výpredaje v supermarketoch. “Od rána do večera sme sa nezastavili, prišli nás navštíviť desiatky ľudí. A tento nával pominul až po prvých týždňoch. Dnes k nám v priemere zavíta tridsať ľudí denne. Víkendy a voľné dni sú pochopiteľne najnavštevovanejšie,” prezrádza Peter.

zdroj: Cat Café Club Poprad

Veľkým lákadlom boli pre návštevníkov pochopiteľne mačky, ktoré sa po klube pohybujú voľne, nakoľko tento priestor je zároveň aj ich domovom. Pýtali sme sa preto pána Liptáka, ako zvládli takýto záujem ľudí ich štvornohé a veľmi roztomilé stvorenia. “Už šesť týždňov pred otvorením si mačky postupne zvykali na prítomnosť ľudí a aj prvý nápor zvládli bez akýchkoľvek ťažkostí. Ak sa ľuďom venovať nechcú, jednoducho sa odoberú do svojej oddychovej zóny. Je to miesto, kam návštevníci nemajú prístup. Aj priamo v priestoroch klubu majú svoje ležoviská, kde počas dňa nerušene oddychujú. Navyše, dvanásť hodín denne strávia bez návštevníkov. O dvadsiatej hodine totiž zatvárame a otvárame až o desiatej dopoludnia. A to, že mačky sú vo výbornej kondícii a v týchto priestoroch sa cítia skvelo, potvrdzuje počas opakovaných návštev aj veterinárka,” hovorí majiteľ klubu.

zdroj: Cat Café Club Poprad

NAJVIAC ZÁŽITKOV SI ODNESÚ SO SEBOU DETI

Najväčšiu radosť a nadšenie cítiť medzi deťmi, ktorým rodičia vždy nedovolia mať doma mačku. Prídu do klubu, naraz ich uvidia štyri, z ktorých je každá iná, každá má inú povahu. Keď mačky nespia, sú veľmi hravé a pre deti je to obrovský zážitok. Hostia si ich vedia uctiť nielen svojou návštevou, nosia im aj rôzne dobroty, krmivo, konzervy, či hračky. Dokonca sa už v týchto priestoroch konalo päť narodeninových osláv. Neboli to však len deti. Rodiča chceli zaujať gratulantov a tieto jedinečné priestory boli pre nich vhodnou alternatívou.

ZMENY A NOVINKY OD OTVORENIA KLUBU

Keďže kávičkáreň je po novom otvorená o polhodinu dlhšie, návštevníci ich môžu prísť pozrieť až do 20.00 h. “Skúšali sme rôznych dodávateľov koláčov, dnes si ich pečieme sami. Okrem klasických dezertov manželka dokáže pripraviť aj tie bezlepkové. Zároveň v
ponuke pribudli domáce limonády,” dodáva Peter Lipták. Úplnou novinkou v klube je Poradenstvo pre majiteľov mačiek, ktorú do klubu priniesla práve verná zákazníčka kávičkárne. “Radí majiteľom mačiek ako správne kŕmiť mačky a ako riešiť poruchy správania. Vyzná sa v tom, čo je pre nich vhodné a čo už nie. Spolupracuje s veterinármi, sama sa neraz ujala mačiek, ktoré vzala z ulice alebo ich mala v dočasnej opatere,” pokračuje majiteľ klubu.

zdroj: Cat Café Club Poprad

HOSTIA ZO SLOVENSKA I CUDZINY

Popri domácich k nim radi zavítajú turisti, ktorých plány v Tatrách skrížilo počasie alebo si
chcú spestriť svoj výlet. Chodia tu ľudia z celého Slovenska, od Stropkova až po Bratislavu.
A viacero cezpoľných návštevníkov sa na miesto opakovane vracia. “Mali sme však aj
návštevníkov z Česka, Poľska, Ukrajiny. Zopár ich bolo z Írska, dokonca aj z
Argentíny, Vietnamu, či New Yorku. Najčastejšie u nás vidieť rodiny z deťmi a študentov. Nedávno bol u nás manželský pár, ktorý v Tatrách oslavoval tridsiate výročie sobáša. Pre zlé počasie však nefungovala lanovka a ako náhradný program si zvolili práve návštevu mačacej kávičkárne. Iní skombinujú návštevu našich priestorov s návštevou miestneho aquaparku. Nájdu sa chlapi, ktorí mačky až tak nemusia, no prídu, kvôli svojim polovičkám. A chodia k nám aj deti, ktoré sú alergické na zvieratá. Ich rodičia sa nechcú zmieriť s tým, že budú celý život brať lieky. Prídu k nám, sledujú reakcie detí, či a aké reakcie prítomnosť mačiek u nich vyvoláva. Párkrát sa už stalo, že dieťa si akoby na zvieratá „zvyklo“. A väčšina aj alergických detí zvláda návštevu bez akýchkoľvek ťažkostí. Navštívil nás aj otecko – alergik. Ako povedal, dal si tabletku pod jazyk a prišiel, aby urobil radosť svojim trom deťom,” prezrádza s úsmevom majiteľ.

zdroj: Cat Café Club v Poprade

REAKCIE HOSTÍ NA MAČKY

V prípade, že ľudia mačky doma nemajú alebo nie sú na ne zvyknutí, veľa pre nich znamená, ak si môžu mačku už len pohladiť. Vedia sa s nimi zahrať tak ako deti. Podľa slov zakladateľa Občianskeho združenia Ostrov pokoja Petra Liptáka zaznamenali od otvorenia na internete a na sociálnych sieťach približne stotridsať pozitívnych referencií. Ide o skutočne pekné číslo, ktoré svedčí jednoznačne o krásnom výsledku tohto projektu.

zdroj: Cat Café Club Poprad

NAJZAUJÍMAVEJŠÍ HOSŤ

K najzaujímavejším hosťom Cat Café Club-u patrí muž, ktorý pracuje v Košiciach ako IT špecialista. Snaží sa tu prísť minimálne raz týždenne a dokáže zabaviť ako seba, tak aj mačky a všetkých návštevníkov kávičkárne. S úsmevom hovorí, že je to profesionálny animátor mačiek. Má plno nápadov, ako sa s nimi zahrať.

NAJČASTEJŠIE OTÁZKY HOSTÍ

Ako hovorí Peter Lipták, ľudí zaujíma, či je náročné starať sa o mačky, či sa musia kúpať, čo a ako často žerú, odkiaľ pochádzajú, či sa im strihajú pazúriky, koľko hodín spia, v akých časoch sú počas dňa najaktívnejšie alebo čo robia v noci. Tie ich si občas aj skontrolujú. Šantia, dokonca hrajú futbal s malou loptičkou, skáču po sedačkách, ale sú aj noci, ktoré prakticky celé prespia. Takou atrakciou sú mačacie toalety. Návštevníkov totiž vždy prekvapí, že necítia absolútne žiadny zápach. Mačky chodia na svoju potrebu do zadnej časti Cat Café Clubu. Do samostatnej miestnosti sa dostanú cez svoje minidvierka. Vo vnútri je obrovský ventilátor a používajú aj kvalitné voňavé podstieľky. “Na tom nám pred otvorením záležalo asi najviac, pretože nie v každej mačacej kaviarni to dokážu zvládnuť a väčší či menší zápach návštevníkov obťažuje,” dodal.

zdroj: Cat Café Club Poprad

Na záver nás predsa zaujímalo, ako vníma klub samotný majiteľ dnes, no i to, čo mu robí najväčšiu radosť. O tom, že v tomto klube to skutočne žije priateľstvom, zábavou, radosťou a úsmevom nás nielen počas našej návštevy, ale i na jej úplnom konci utvrdil majiteľ Peter Lipták: “Podarilo sa nám priniesť do Popradu a regiónu niečo výnimočné. Podobné prevádzky nájdeme skôr vo svetových metropolách alebo väčších mestách. Otvoriť čosi podobné v menšom okresnom meste chcelo o to viac odvahy a nadšenia. Ale vracia sa nám to. Každou návštevou, každým úsmevom a pozitívnou energiou, ktorá s tým, ktorým hosťom príde. Keby som sa mal opäť rozhodnúť, šiel by som do toho, pretože mám rád veci, ktoré neviem ako dopadnú. Radosť mu naopak robia jednoznačne návštevníci, ktorí sa vracajú a tí, ktorí od nás odchádzajú s lepšou náladou. Záleží mi, aby všetko fungovalo ako má. Od otvorenia nebol jeden jediný deň, kedy by som tu nebol. Čiže deväťdesiat dní v kuse. Až na zopár výnimiek vždy počas celej prevádzky, teda desať hodín denne.”

Majiteľ Cat Café Clubu v Poprade Peter Lipták, zdroj: Cat Café Club Poprad

Aktivity Cat Café Club-u v Poprade sú stále financované predovšetkým z darov. Nenájdete tu preto žiaden cenník ako to býva zvykom. O to radšej a srdečnejšie vás na tomto mieste pohostia a bude len na vašom zvážení či a akým finančným darom podporíte ich činnosť.

Zdroj/Foto: Cat Café Club Poprad, autor | Video: YouTube

Dajte Páči sa mi a buďte informovaní