Je vaše dieťa často choré?: Vymeňte antibiotiká za klimatické kúpele!

Pod pojmom “detské kúpele” sa mnohým z nás s najväčšou pravdepodobnosťou vynorí myšlienka, či pohľad na inštitúciu, teda miesto, ktoré by malo “moje dieťa” z určitého zdravotného dôvodu navštíviť. V mnohých prípadoch a to predovšetkým u detských pacientov je práve kúpeľná liečba tým najideálnejším riešením, no zároveň i posledným východiskom z neustále opakujúcich sa chorôb. Čo však od takej liečby očakávať? Skutočne dokážu môjmu dieťaťu pomôcť? Ako to dieťa zvládne? Otázok, ktoré si rodič kladie je mnoho. Nemajte však obavu, všetky sú na správnom mieste, kládla som si ich aj ja.

Oslovila som preto vedenie skutočne nádherných kúpeľov, celoročne slúžiacich práve pre deti a dorast. Nachádzajú sa priamo vo Vysokých Tatrách – v Hornom Smokovci (960 m.n.m.) a zameriavajú sa na liečbu pacientov s ochoreniami dýchacích ciest vo veku od 3 do 18 rokov. Zaujali ma nielen svojou polohou, či pestrým kúpeľným programom, ale napokon láskavým a ľudským prístupom. Ako som spomínala v úvode, mnoho nezodpovedaných otázok som mala aj ja ako matka svojho 3-ročného syna. Ak ste si i vy doposiaľ mysleli, že kúpele pre deti sú strohé priestory zapáchajúce dezinfekčnými prostriedkami a prísnym pohľadom zdravotných sestier, mýlili ste sa. Táto inštitúcia je “fresh” a kráča s dobou.

zdroj: kupelehs.sk

ZACHOVANIE TRADÍCIE KÚPEĽOV

Zachovať tradíciu liečebne sa rozhodli vnučky manželov Opatrných – Ing. Karin Frieszová a Mgr. Bibiána Prekopová. Ich cieľom bolo zároveň pokračovať v kontinuálnej liečbe pacientov s ochoreniami dýchacích ciest. “Vždy bola, je a bude kúpeľná liečba detí a tínedžerov s ochoreniami dýchacích ciest pre nás prioritou, “ hovorí riaditeľka a konateľka kúpeľov Karin Frieszová. S radosťou mi taktiež odpovedala na prvé z mojich otázok.

zdroj: kupelehs.sk

Čo Vás viedlo k tomuto rozhodnutiu?

Kontinuálne sme naviazali na niečo čo tu už bolo a neprerušilo sa to ani za socializmu. Funkciou Vysokých Tatier je okrem cestovného ruchu aj kúpeľníctvo. Práve tento vzduch dáva predpoklady na to, aby sa tu pacienti liečili a úspešne vyliečili. Potvrdzujú to aj dlhodobé sledovania. Po veternej kalamite by možno niektorí mohli polemizovať, či liečebná funkcia tohto miesta zostala zachovaná, no my máme zákonnú povinnosť uskutočňovať merania, ktoré spracováva Slovenská akadémia vied v Starej Lesnej. Následne ich posielame na ministerstvo. Výsledky ukazujú, že nie je žiaden problém v parametroch, ktoré nám určuje zákon.

Vo funkcii konateliek ste už 21 rokov. Je to skutočne veľmi dlhá doba. V tej dnešnej priam vzácnosť. Čo Vás držalo a doposiaľ drží zotrvať takýto dlhý čas na tomto mieste? 

S mojou sestrou sme nielen majiteľkami kúpeľov, pracovať s deťmi a tínedžermi je pekná práca, ktorá nás baví. A nie je nič krajšie ako im prinavracať zdravie. Nepredávame ilúzie, naša práca dáva zmysel.

Čo Vás robí pri tejto práci najšťastnejšími? Čo je pre Vás najväčším „balzamom“ pre dušu?

Mám to tu celé rada. Je to aj tvorivá práca. So sestrou máme záujem na tom, ako vyzerajú budovy, ako sa o nich staráme, čo deti zjedia, kam pôjdu na výlety.

Koľko tisíc detí sa u vás preliečilo? 

Ročne sa u nás lieči do 1000 pacientov. Za dvadsať rokov sme ich odliečili približne 24 tisíc.

Sú deti, ktoré sa k Vám opakovane vracajú?

Niektorí sú tu šesť krát, osem krát. Potom sa tú chcú vrátiť ako brigádnici v lete :-).

Bolo potrebné prispôsobiť záležitosti, akými sú napríklad chod kúpeľov, či celkovo ich organizácia dnešnej dobe?

Naše kúpele sa zmenili od základov. Všetci si spomíname na časy, keď sme na miesto prišli. Tie socialistické budovy, sivý sokel, všetko biele, železné postieľky pre deti, ktoré tu chodili na osem týždňov. Starostlivosť o ne bola samozrejmá, no všetko bolo také iné. Chýbali tu farby, parkové úpravy, neboli také ihriská. Od základu sme museli všetko prerobiť. Funkčne, esteticky, aj vybavením.

Zmenila sa doba aj ľudia. Ako ste sa prispôsobovali novým nárokom detí a ich rodičov?

Máme zrekonštruované izby, vyzerajú ako penzión. V každej izbe je televízor, samozrejmosťou je parkovanie priamo pred našimi kúpeľmi, všade je wifi pripojenie. Mamy alebo otcovia si môžu dopoludnia urobiť vlastný program. Dieťa je buď v našej škôlke alebo škole. To kedysi nebolo. Keď ste prišli s dieťaťom, museli ste s ním byť neustále. Rodič ako sprievod má tri krát denne stravu, deti päť krát denne. Náš personál sa stará o upratovanie izieb, rodičom a ich deťom prezliekame posteľnú bielizeň, ktorú perieme v našej práčovni. K dispozícii máme taktiež vlastné kočíky, postieľky pre deti. Preto nie je potrebné ich nosiť. Deťom požičiavame sánky, klzáky, korčule. Dávame si záležať, aby strava bola domáca. Gro sa snažíme robiť vo vlastnej kuchyni. Keď je knedľa, tak je naša, keď sú buchty, tak sú naše. Každý druhý týždeň máme domáce rezance do polievky. A kto si ešte prosí, tomu dáme aj dupľu :-). Vždy sa varí čosi navyše. Dnes nie je nič výnimočné, keď dieťa príde s drahými značkovými teniskami alebo oblečením. Aj preto sme zriadili skrinky, deti dostanú zámok a v nich si môžu cennejšie veci zamknúť.

zdroj: kupelehs.sk
zdroj: kupelehs.sk

Čo chystáte do budúcnosti?

Máme väčšie aj menšie plány. Chceli by sme dokončiť “leháreň”. Deti budú môcť ležať vonku v slnečnom kúpeli vo fusakoch z ovčej vlny. Otočená bude smerom na juh, od severu chránená. Budeme radi, ak sa to podarí tento rok. Z tých výraznejších investícií, plánujeme krytý bazén – je to v dnešnej dobe “takým trendom”.

ZÁKLAD LIEČBY – KLIMATOTERAPIA

Ide o kombináciu jedinečnej horskej klímy, čistého vzduchu a slnečného svitu. V podstate je to organizovaný skupinový pobyt na vzduchu, trvajúci najmenej dve hodiny pod dozorom odborného personálu. Klimatoterapia je doplnená liečebným telocvikom, fyzikálnymi procedúrami (diatermia, bioptron, solux, parafín), inhaláciami  a saunou. Dôraz je kladený na pohybovú aktivitu – vychádzky, túry. K posilneniu imunity prispievajú aj rôzne rehabilitácie, ktoré majú deti v kúpeľoch k dispozícii.

zdroj: kupelehs.sk
zdroj: kupelehs.sk
zdroj: kupelehs.sk
zdroj: kupelehs.sk
zdroj: kupelehs.sk
zdroj: kupelehs.sk

ODBORNÁ STAROSTLIVOSŤ LEKÁROV

Kúpele disponujú vlastnými lekármi so špecializáciou v odbore – pediatria, či ušno-nosno-krčný. Navštevujú ich však aj lekári s rôznym typom zamerania, ako napríklad imunológia. V zariadení je k lekár k dispozícii 24 hodín denne a ide predovšetkým o odborníkov, ktorí prežili svoj “lekársky” život práve s takýmto typom pacientov. Výnimkou nie je ani fyzioterapeut.

Zaujímal mal tiež pohľad lekára. Položila som preto vedúcej lekárke kúpeľov MUDr. Kláre Matejkovej niekoľko dôležitých otázok.

zdroj: kupelehs.sk

S akými najčastejšími ochoreniami k Vám klienti prichádzajú a aké sú výsledky liečby? O aké konkrétne choroby dýchacích ciest ide? 

Najčastejšie k nám prichádzajú deti s respiračnými a alergickými ochoreniami netuberkulózneho pôvodu. Bývajú to spastické bronchitídy, opakované katary horných dýchacích ciest, alergie na trávy, pele, na plesne, roztoče. Sú to deti, ktoré majú v rodine alergiu alebo respiračné ochorenie zväčša. Buď u rodičov alebo starých rodičov. Prichádzajú aj deti, ktoré majú potravinové alergie kombinované s respiračnými ochoreniami.

V akom stave odchádzajú, čo sa zmení po kúpeľoch?

Prichádzajú rodičia, že dieťa je choré opakovane trebárs aj päť šesť krát do roka. Keď po kúpeľoch príde opäť o rok k nám, tak sa dozvedáme od rodičov, že napríklad kým predtým bolo dieťa osemkrát choré do roka, tak po kúpeľoch vôbec nemuselo užívať antibiotiká až do nástupu na novú kúpeľnú liečbu. A prichádzajú sem aj deti, ktoré majú zníženú imunitu. Tiež pri opakovanej kúpeľnej liečbe zisťujeme, že chorobnosť je menej častá a má dokonca miernejší priebeh ako to bol pred nástupom na klimatickú liečbu.

Pribúda detí s respiračnými ochoreniami?

My to v kúpeľoch hodnotiť nemôžeme. Alergológovia však vo všeobecnosti tvrdia, že detí s respiračnými a alergickými ochoreniami pribúda.

V dnešnej dobe sú deti náchýlnejšie na choroby s dýchacími cestami. Čo je dôvodom?

Deťom sa zmenil životný štýl. Pohybujú sa menej vonku, majú iný spôsob života v rodine, rodičia ich všade vozia autami, do školy, na krúžky. Do toho počítačové hry, mobily. To všetko ich ochudobňuje o pobyt v prírode. A celkovo je imunita tejto generácie nižšia ako v minulosti. Určite má na to vplyv aj zmena kvality životného prostredia.

V kúpeľoch je možnosť využitia rôznych procedúr. Ktoré z nich využívajú najmladší a ktoré najstarší?

Štandardne procedúry dávame všetkým deťom. Prihliadame však na iné ochorenia dieťaťa. Napríklad elektroliečba nie je vhodná pre pacientov so srdcovými chybami, šelestom. Týmto pacientom elektroliečbu vynecháme. Deti vystavujeme aj telesnej námahe, tiež podľa toho aký má vek a ako je zdatné – aktivita primeraná veku.

zdroj: kupelehs.sk
zdroj: kupelehs.sk
zdroj: kupelehs.sk

ODBORNÉ VZDELÁVANIE PEDAGÓGMI

Základná škola pri zdravotníckom zariadení patrí do siete špeciálneho školstva. Ide zároveň o najstaršiu školu pri zdravotníckom zariadení na Slovensku (v školskom roku 2010/2011 oslávila 90 rokov svojej existencie). Zabezpečené je tu primárne nižšie sekundárne vzdelávanie ISCED 1 a ISCED 2. Súčasťou školy je materská škola a školský klub detí. Materskú školu dieťa môže a nemusí navštevovať v tom prípade, ak sa v kúpeľoch nachádza v sprievode rodiča.

zdroj: kupelehs.sk

Výchovno-vzdelávací proces ja spájaný so zážitkovým učením a projektovým vyučovaním. “Máme dobré interaktívne vybavenie aj kvalifikovaných učiteľov. K dispozícii sú napríklad aj altánky v záhrade, deti sa vyučujú aj v nich. Ak to počasie dovoľuje, denne chodia v rámci liečby vonku. Výnimkou je vietor alebo silné mrazy. Takých chvíľ však nie je veľa. Máme pršiplášte, gumáky a chceme byť čo najviac na vzduchu,” upresnila riaditeľka a konateľka kúpeľov Karin Frieszová.

zdroj: kupelehs.sk

Otázky k samotnému výchovno-vzdelávaciemu procesu som smerovala jednej z pani učiteliek Júlii Sládekovej.

Keď sa pozrieme na túto školu. Personál, vybavenie, to ako to funguje. Je to také isté ako v klasickej škole?

Je to ako v klasickej škole. Fungujú u nás ročníky 1 až 9, máme jednu triedu pre prvý stupeň a máme dve triedy pre druhý stupeň. K dispozícii sú učitelia, ktorí vyučujú odborné predmety ako slovenský jazyk, anglický jazyk, matematika, fyzika, chémia, dejepis a chémia. Kvalifikáciu majú učitelia presne takú istú ako v klasických školách, plus máme špeciálnu pedagogiku. V prípade individuálneho prístupu dieťaťa je k dispozícii individuálny vzdelávací plán. K poruchám správania, či učenia pristupujeme individuálne.

Komunikujete so školou dieťaťa, ktoré k vám príde? Ako nadviažete na učivo, ktoré vo svoje škole preberal?

Škola, z ktorej dieťa prichádza vyplní tlačivo, v ktorom sú vypísané jednotlivé predmety. Učiteľ napíše učivo, ktoré má žiak prebrať počas pobytu v našich kúpeľoch. Tým pádom mu nič neujde a po návrate do svoje školy plynulo nadviaže na to, čo sa počas jeho neprítomnosti učili jeho spolužiaci. U nás sa aj skúša, píšu sa písomky a diktáty. Do školy sa následne posielajú známky, ktoré u nás žiak dostal. K deťom však pristupujeme individuálne, nakoľko prichádzajú z miest po celom Slovensku.

zdroj: kupelehs.sk

PROGRAM POČAS VÍKENDU

Všetko záleží na ročnom období a počasí. Deti chodia na rôzne výlety – poldenné alebo celodenné (do hôr, múzeí, jaskýň, na plte, hrady, no taktiež spoznávajú okolie). Pre záujemcov je počas zimy k dispozícii inštruktor lyžovania zadarmo. Deti vozia do Bachledovej doliny, kde lyžujú skoro zadarmo a to v časovom rozmedzí – dvakrát do týždňa. Podľa slov riaditeľky sa práve tu naučilo mnoho detí lyžovať a zároveň boli opäť na čerstvom vzduchu.

V letnom období prevažujú túry len po chaty vysokohorské. Chodia však len s deťmi, ktoré si to želajú. Niekedy sa ich podarí prehovoriť alebo majú náhradný program v záhrade alebo idú na prechádzku.

“V prípade potreby sú procedúry k dispozícii aj počas víkendu. Rámcovo sú však zamerané na klimatoterapiu. Deti máme rozdelené podľa veku a podľa toho ako sú schopní zniesť námahu (napríklad astmatici sú skôr zadychčaní). Trošku stupňujeme požiadavky na deti. Prichádzajú v stave, že sa veľmi rýchlo unavia a aj jednoduchú prechádzku považujú za ťažkú túru. Postupne gradujeme náročnosť,” hovorí vedúca lekárka kúpeľov Klára Matejková.

zdroj: kupelehs.sk
zdroj: kupelehs.sk

ODKAZ PRE RODIČOV 

Je pochopiteľné, že každý rodič má obavu o svoje dieťa. Najmä ten, ktorý do kúpeľov “posiela” svoju ratolesť prvýkrát a bez jeho prítomnosti. Požiadala som pani riaditeľku, aby práve im zanechala na záver nejaký odkaz.

“Urobí ich to silnejšími, odchádzajú samostatnejšie. Netreba sa báť. Deti sú pod neustálym dozorom. Ani sekundu nie je dieťa samé. Podľa predpisov je na určitý počet detí aj počet personálu. Mávame aj 3-4 ročné deti, ktoré prídu bez rodičov a pobyt zvládnu bez ťažkostí. Závisí, ako je dieťa vedené v rodine. Ak má súrodencov, je prispôsobivejšie. Nájdu si tu kamarátov a vôbec sa necítia opustené. Alebo prídu súrodenci. Ak dieťa do troch dní nepríjime prostredie, nechce tu byť, rodič komunikuje s lekárom a dieťa ide domov. Nikoho tu nedržíme nasilu, žiadny štvortýždňový plač. Táto doba je už dávno za nami,” rozpráva pani Frieszová.

Na záver ma predsa ešte čosi zaujímalo. Pýtala som sa na dôvod, pre ktorý by rodičia
mali zvoliť práve toto zariadenie pre svoje dieťa. Odpoveď pani riaditeľky bola opäť viac ako na mieste. “Snažíme sa vytvárať prostredie, v ktorom bude maximálny pokoj pre liečbu. A zároveň sa snažíme zaoberať úplne všetkým s čím sa na nás deti a rodičia obrátia. Chceš operadlo na sánky? Dáme ti ho. Chceš zamknúť bicykel do garáže? Zamkneme ho. Vybila sa v mraze batéria v aute? Pomôžeme. Pokazil sa mobil? Riešime. Praskli dieťaťu okuliare? Snažíme sa, čo najskôr vyriešiť.” 

V prípade, že sa vám myšlienka týchto kúpeľov pre deti zapáčila tak ako mne, kliknite si na viac informácií =TU= alebo aj =TU=

zdroj: kupelehs.sk

Zdroj/Foto: kupelehs.sk, autor

Dajte Páči sa mi a buďte informovaní