Prečo by sme mali dodržiavať pitný režim? Sú 2 litre vody za deň dosť?

Pitie vody môže byť jednoduchou odpoveďou na mnoho zdravotných komplikácií, s ktorými sa možno trápite aj vy. Pri zvýšenej únave, suchej pokožke alebo nedostatočnom sústredení môže skutočne stačiť vypiť dostatok tekutín.

Jul 5, 2023 - 02:10
Jul 5, 2023 - 02:13
Prečo by sme mali dodržiavať pitný režim? Sú 2 litre vody za deň dosť?
pohár s vodou

Aby sme hneď v úvode zodpovedali otázku z nadpisu – odpoveď znie: ako pre koho. Všeobecne nemôže všetkým ľuďom stačiť rovnaké množstvo vody na to, aby ich telesné funkcie fungovali správne. Do úvahy musíme brať aj vonkajšie podmienky, zdravotný stav, našu hmotnosť či fyzickú aktivitu. Do tohto výpočtu by sme mali zaradiť aj fajčenie či pitie kávy. Koľko tekutín by sme teda mali vypiť počas jedného dňa?

Napriek tomu že snáď všetkých nás v detstve učili že máme za deň vypiť dva litre tekutín, nemusí tomu tak byť. Ak by ste si chceli vypočítať váš osobný ideálny príjem tekutín, môžete sa riadiť jednoduchým číselným údajom a to 0,4 L vody na 10kg hmotnosti. Za každú vypitú kávu pridajte ďalšie 4 deci a pokiaľ fajčíte, pridajte ďalšie 4 deci. Pre priemerného 70 kilogramového človeka to znamená že by mal vypiť 2,8 L vody za deň (samozrejme pokiaľ náš figurant nie je fajčiar a odoprel si v tento deň kofeín). 

Ďalší prísun tekutín by sme mali nášmu telu dopriať pokiaľ je vonku vysoká teplota alebo sme sa venovali náročnej fyzickej aktivite. Telo každého z nás je jedinečné a veľkú úlohu zohráva náš metabolizmus. Niekomu môžu obličky fungovať lepšie čo znamená že jeho telo vie vodu lepšie spracovať a ušetriť, niekto zas môže mať problém s prílišným potením. Tieto faktory sú veľmi individuálne a preto by sme mali sledovať svoje telo. Vekom však strácame citlivosť na pocit smädu a verím že každému sa už stalo že večer po príchode domov si uvedomil ako málo toho cez deň vypil. To je jedna z možných príčin toho prečo WHO predpokladá že približne 75% dospelých ľudí nedodržuje správny pitný režim.

 

Prečo je voda v našom tele dôležitá? 

Je potrebná na prenášanie živín do buniek, odstraňovanie odpadových látok, udržiavanie ideálnej telesnej teploty, a fungovanie vnútorných orgánov. Keď je naše telo hydratované cítime sa energickejšie, menej unavene a naše kognitívne schopnosti sú lepšie. 

Pre fungovanie vnútorných orgánov je voda neodmysliteľná. Jednak pomáha odstraňovať toxíny, ktoré by mohli poškodiť tieto orgány ale tiež je potrebná pre fungovanie každého procesu, ktorý v týchto orgánoch prebehne. Keď je vody nedostatok, telesné procesy nemôžu prebiehať správne čo má za následok napríklad zvýšenú únavu. Pokiaľ telesné procesy neprebiehajú správne dlhodobo, následky môžu byť fatálne. 

Dostatočný príjem vody je potrebný pre zdravú pokožku. Koža je najväčší orgán v našom tele. A keďže sme vyššie spomínali že orgány nášho tela potrebujú vodu, logicky aj pokožka nemôže byť zdravá bez dostatočného prísunu vody. Pomáha udržiavať jej prirodzenú vlhkosť, čo zabraňuje tvorbe vrások. Okrem toho podporuje aj odstraňovanie toxínov a zlepšuje elasticitu pokožky = mladistvý svieži vzhľad. Takže nabudúce keď budeš kupovať drahý krém proti vráskam, zamysli sa či dostatočne piješ vodu. 

Pri udržiavaní si telesnej hmotnosti nám voda taktiež poslúži ako jednoduchý lifehack. Pitie vody pred jedlom zvyšuje pocit sýtosti čiže menej zjeme. Taktiež ale treba povedať že samotné spaľovanie funguje optimálne keď je naše telo správne hydratované. V neposlednom rade keď budeme piť dostatok čistej vody a nahradíme ňou aj sladené nápoje, znížime tak radikálne príjem kalórií, ktoré pre náš organizmus nemajú skoro žiadny pozitívny vplyv (kalórie zo sladených nápojov majú veľmi nízke nutričné hodnoty keďže sa jedná o takmer čistý cukor).

Aká je tvoja reakcia?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow