V albánskom jazere objavili 8500 rokov starú osadu. Je najstaršia svojho druhu v Európe.

Odhady nasvedčujú, že v dedine žilo približne 200 až 500 ľudí. Domy boli postavené na drevených stĺpoch pozdĺž albánskeho pobrežia. V súčasnosti ide o najstaršie miesto tohto druhu v Európe. Vedecká komunita pravdepodobne objavila jedno z najstarších obývaných sídiel v Európe. Osada bola opevnená drevenými kolmi a nachádza sa pod hladinou jedného z najstarších jazier na svete.

Aug 22, 2023 - 08:30
Aug 22, 2023 - 00:31
V albánskom jazere objavili 8500 rokov starú osadu. Je najstaršia svojho druhu v Európe.
Zdroj obrázku: USA Today News

Objav pod jazerom Ohrid v obci Lin v Albánsku potvrdzuje, že osady na pobreží jazier v tejto oblasti - ktorá sa nachádza na horskej hranici s Macedónskom - sú oveľa staršie, ako archeológovia predpokladali, uviedol Albert Hafner, profesor archeológie na Univerzite v Berne vo Švajčiarsku, v rozhovore pre univerzitu.

Zistenia, ktoré urobili švajčiarski a albánski archeológovia s pomocou profesionálnych potápačov, naznačujú, že Lin slúžil ako centrum pre poľnohospodárstvo, remeselníctvo a rybárstvo pred približne 8 500 rokmi, čo ho robí najstaršou dedinou pri jazere, ktorá bola doteraz objavená, a dokonca staršou ako podobné osady nájdené v južnom Taliansku a v celej Európe.

Pred týmto objavom boli najstaršie známe osady v Stredozemnom a Alpskom regióne o niekoľko stoviek rokov mladšie. Nový rádiokarbónový datový rozbor určuje vek osady na obdobie medzi 6000 a 5800 pred Kr..

Na základe tohto a podobných objavov môžu vedci preskúmať spoločenské pomery vtedajšej doby a enviromentálne zmeny v súvislosti s poľnohospodárstvom. Výstavba obydlí na drevených pilieroch musela byť veľmi náročná a bude dôležité pochopiť prečo sa vtedajší obyvatelia takto rozhodli. 

Pre archeológov je tento nález skutočným pokladom a ľudstvu môže pomôcť zodpovedať niektoré otázky. Bude trvať približne 20 rokov kým sa táto dedina detailne preskúma a budú sa môcť vyvodzovať závery. Jednou s najzásadnejších otázok je, že prečo potrebovali obyvatelia tejto dediny opevnenie, ktoré bolo tvorené z tisícok zaostrených kolov. 

Každý deň Vám prinášame kvalitne spracované dobré správy zo sveta aj zo Slovenska. Sledujte náš Instagram (@goodnews_sk) aby Vám nič neuniklo. 

Zdroj: 

https://eu.usatoday.com/story/news/world/2023/08/20/lake-ohrid-albania-oldest-european-community/70624308007/

Aká je tvoja reakcia?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dobré správy dnes Nalaďte sa pozitívnou energiou tým, že si prečítate čo dobré sa stalo vo svete. Veríme že budete sami prekvapený koľko dobrých vecí sa deje každý deň.