Viete, čo robia včely v zime? Zaujímavosti o včelách.

Včely dokážu vyrobiť neuveriteľné množstvo medu vzhľadom na ich veľkosť. Svet bez nich by vyzeral inak. V zime sa venujú prevažne udržiavaniu úľa, ktorý si dokážu "vykúriť" až na teploty od 27 do 34 °C.

Jul 18, 2023 - 02:28
Viete, čo robia včely v zime? Zaujímavosti o včelách.
Včely v plástoch

Včely sú fascinujúce tvory, ktoré nás pôsobia svojou neustávajúcou pracovitosťou a výnimočnými spoločenskými zvyklosťami. Mnohí z nás vedia, že počas teplých mesiacov zbierajú nektár a peľ, z ktorého vytvárajú chutný a zdravý med. Ale čo sa deje s včelami v zime? Aj keď sú v tomto období menej aktívne, ich život je stále plný tajomstiev. Prečítajte si tento článok, aby ste objavili zaujímavosti nie len o tom, čo robia včely v zimnom období.

 1. Tvorba zimného včelstva: Keď teploty klesajú a kvitnutie rastlín ustáva, včely sa pripravujú na zimu. Tvoria tzv. zimné včelstvo - hustú guľu včiel, ktorá sa zhromažďuje v strede úľa. Toto včelstvo sa tvorí z pracovných včiel (robotníc), ktoré zbierali zásoby medu a peľu počas leta. Na okrajoch včelstva sa vytvára vonkajšia vrstva, ktorá chráni vnútorné včely pred mrazom.
 2. Teplotná regulácia: Pre prežitie v zimnom období je pre včely kritické udržiavať vhodnú teplotu v úli. Včely spolu pracujú, aby si udržali teplo a udržiavajú teplotu v zimnom včelstve približne na 27-34 stupňov Celzia. Akonáhle teplota v úli klesne, včely začnú vibrovať svaly, čo produkuje teplo.
 3. Zhromažďovanie zásob: Pred zimou sa včely zameriavajú na zhromažďovanie zásob potravy. Hromadia med, ktorý je ich zdrojom energie počas dlhých a chladných zimných dní. Med je významným potravinovým zdrojom, ktorý obsahuje cukry a minerály.
 4. Ochrana kráľovnej: Kráľovná včela má výsadnú úlohu včelieho spoločenstva. Počas zimy je pre prežitie celého včelstva kľúčové udržať kráľovnú teplú a zdravú. Včely sa starajú o kráľovnú, udržujú jej teplo a zabezpečujú jej všetky potreby.
 5. Obmedzenie pohybu: Včely v zime minimalizujú pohyb, pretože lietanie by spotrebovávalo príliš veľa energie. Zostávajú prevažne v úli a živia sa uloženými zásobami medu a peľu. Aby minimalizovali riziko straty tepla, obmedzujú aj otváranie letného vchodu úľa.
 6. "Lietajúce puzdro": Včely majú jedinečný spôsob, ako sa zbaviť odpadu počas zimy. Keď nemôžu lietať von, tvoria takzvaný "lietajúce puzdro". Vyliezajú až na povrch snehu a vykonajú tam svoje potreby, čím zabezpečia, že ich úľ zostane čistý.
 7. Prežitie a obnova: Zimné mesiace sú pre včely obdobím oddychu a obnovy. Včely prežívajúce zimu v zimnom včelstve majú dlhšiu životnosť, pretože sú menej vystavené vonkajším rizikám a nebezpečenstvám.
 8. Kráľovná a matka: Kráľovná včela, známa aj ako matka, je centrálnym bodom včelieho spoločenstva. Jej úlohou je klásť vajíčka, a to až 2000-3000 denne. Okrem toho je jedinou včelou schopnou klásť oplodnené vajíčka, z ktorých sa vyliahnu robotnice a samci.
 9. Pracovný cyklus: Robotnice absolvujú pomerne presne stanovený pracovný cyklus. Na začiatku svojho života sa starajú o upratovanie v úli a kŕmia larvy. Neskôr prechádzajú na iné úlohy, ako sú ochrana úľa, zbieranie nektáru a peľu, stavba plástov a ventilácia úľa. Ich úlohy sa menia v závislosti od potrieb včelstva.
 10. Samci včiel - trúdi: Samci včely, nazývaní trúdi, majú výlučne reprodukčnú úlohu. Celý ich život sa zameriava na párenie s kráľovnou. Po tomto aktu sú zvyčajne vyhnaní z úľa, pretože ich prítomnosť už nie je nevyhnutná. Trúdi sa stávajú zbytoční a včely ich odstránia.
 11. Letový rádius: Včely sú schopné lietať na veľmi dlhé vzdialenosti vzhľadom na svoju veľkosť. Bežný letový rádius včely môže dosahovať až 8 kilometrov od úľa, čo im umožňuje nájsť dostatok peľu.
 12. Neobyčajná produktivita: Až neuveriteľných 20 000 včiel je schopných vyrobiť 450 gramov medu za sezónu. To je výsledok ich neustálej a usilovnej práce pri zbieraní nektáru z tisícov kvetov.

 

Včely sú mimoriadne dôležité pre život na Zemi. Odhaduje sa, že až 80% plodín, ktoré konzumujeme, je závislých od opelenia včelami. Bez nich by sme sa museli rozlúčiť s mnohými obľúbenými potravinami, ako sú ovocie, zelenina a orechy. Sú to obdivuhodné a dôležité tvory, ktoré majú výrazný vplyv na ekosystémy a životy všetkých ľudí. Ich komplexný a dobre organizovaný spôsob života nás neustále udivuje a zároveň nám pripomína, akú dôležitú úlohu zohrávajú v udržiavaní biodiverzity a opeľovania rastlín.

Aká je tvoja reakcia?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Zaujímavosti ku káve denne Zaujímavosti o Slovensku aj zo sveta.